تمامی افرادی که قصد فعالیت اقتصادی و تجاری را دارند بایستی قبل از شروع به فعالیت نسبت به تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدامات مربوطه را انجام دهند.

کد اقتصادی چیست و به چه منظوری مورد استفاده قرار می گیرد؟
کد اقتصادی شماره منحصر به فردی می باشد که توسط سازمان امور مالیاتی و بعد از طی کردن مراحل مشخصی به کاربران اقتصادی تخصیص می شود به طور کلی شماره شناسایی افراد در امور مالیاتی می باشد.
کد اقتصادی در واقع یک کد اجباری می باشد که برای کارهای تجاری از جمله گرفتن کارت بازرگانی,شرکت در مناقصه ها و مزایده ها,اخذ قرارداد با شرکت های دولتی,صادر کردن فاکتور وحتی باز کردن حساب در بانک وجود دارد.
کد اقتصادی فعلی دارای ۱۲ رقم می باشد و با عدد ۴ شروع می شود.به دلیل وجود مشکل های موجود در سیستم مالیاتی کشور,سیستم جامع مالیاتی راه اندازی شده که تا حدودی سبب بهبود در سیستم مالیاتی و دریافت مالیات و شفاف سازی فعالیت های اقتصادی شده.به منظور عدم کارایی کد اقتصادی فعلی در سیستم های جامع مالیاتی ,احتیاج به دریافت کد اقتصادی جدید می باشد که می بایست مراحل دریافت هر یک به شرح ذیل می باشد:
مراحل دریافت کد اقتصادی فعلی(۱۲ رقمی):
به منظور دریافت این کد اقتصادی می بایست تا ۲ ماه بعد از ثبت شرکت و یا با دریافت کارت بازرگانی و یا مدارک فعالیت با داشتن معرفی نامه ای و یا وکالت نامه به اداره ی دارایی مستقر در محدوده فعالیت مراجعه نمایید و نسبت به تعیین حوزه مالیاتی خود و دریافت شماره اقتصادی اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز

۱)دریافت دفترچه ها و تکمیل کردن آن ها
۲)دریافت فرم های مربوطه و تکمیل آن ها
۳)کپی شناسنامه و کارت ملی مربوط به تمامی اعضای هیئت مدیره
۴)کپی آگهی تاسیس شرکت و تغییرات ثبتی۲ نسخهکد اقتصادی
۵)کپی اساسنامه شرکت
۶)کپی اظهار نامه شرکت
۷)کپی آگهی روزنامه رسمی و تغییرات آن
۸)کپی پروانه بهره برداری با مجوز تاسیس
۹)کپی کپی از سند مالکیت اقامتگاه قانونی شرکت که درآگهی تاسیس قید شده است و در صورت استیجاری بودن کپی قرارداد اجاره که به تایید واحد مالیاتی محل وقوع ملک رسیده باشد.
۱۰)نامه شروع و یا عدم شروع به فعالیت شرکت و کپی آن بعد از ثبت در دبیرخانه
۱۱)پرداخت مالیات مربوط به حق تمبر اداره دارائی
۱۲) اخذ تاییدیه پستی آدرس سند ملکی و یا اجاره نامه شهرستان محل فعالیت
و سایر مدارکی که توسط سازمان امور مالیاتی در خواست می شود.
شرکت پویا اندیش با داشتن سابقه طولانی در این امر توانایی ارائه خدمات به شما در عالی ترین سطح کیفی می باشد.

(سرعت و نظم و کیفیت را باما تجربه کنید)