مالیات غیرمستقیمی که مصرف کننده (خریدار) ان را به همراه ارزش خرید اجناس و خدمات می پردازد و دریافت کننده (فروشنده)نیز موظف می باشد مقدارمالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند .
درضمن چون فروشنده در هنگام خرید اجناس موظف بوده مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کند و خود مصرف کننده محسوب نمی شود حق دارد کل مالیات های ارزش افزوده پرداختی خود را از کل مالیات بر ارزش افزوده های دریافتی کسر کرده و ما به تفاوت را به دولت بپردازد .
مالیات بر ارزش افزوده به تمامی کالاها و خدماتی که در داخل کشور به ازای پول خرید و فروش می شودتعلق می گیرد مگر ان که در قانون برای ان شرایط ویژه ای از قبیل تخفیف درنظر گرفته شده باشد که در ان صورت ان اجناس از پرداخت مالیات معافند .
در سال ۱۳۶۶ به منظور اجرای این مالیات در ایران لایحه ان برای اولین بار در دی ماه به مجلس شورای اسلامی برده شد. این لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و پس از تصویب ۶ ماده از ان بنا به تقاضای دولت و به دلیل اجرای سیاست تثبیت قیمت ها به دولت بازگردانده شد .
بخش امور مالی صندوق بین المللی پول در سال ۱۳۷۰ ,در جهت اصلاح نظام مالیاتی جمهوری اسلامی ایران اجرای سیاست مالیات بر ارزش افزوده را به عنوان عامل مهمی در راستای افزایش کارایی و اصلاح نظام مالیاتی پیشنهاد نمود .
باتوجه به نظرات کارشناسان صندوق بین المللی پول مطالعات و بررسی های متعددی در این زمینه در وزارت امور اقتصادی ودارایی صورت پذیرفت واجرای مالیات بر ارزش افزوده درکمیته هاو سمینارهای مختلف علمی با حضور کارشناسان خارجی و داخلی مورد تایید قرار گرفت  وزارت امور اقتصادی و دارایی در راستای ساماندهی اقتصاد کشور ,انجام اصلاحات اساسی در سیستم های مالیاتی از قبیل حذف انواع معافیت ها ,حذف انواع عوارض و گسترش پایه مالیاتی را با تاکید خاص برکارایی نظام مالیاتی  شروع نمود و مطالعات جدید امکان سنجی در این زمینه به عمل اورد .
قانون مالیات بر ارزش افزوده با اختیارات ناشی از ماده ۸۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در ماده ۵۳ و تبصره ۴۷ در تاریخ ۱۷/۲/۸۷ در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در  مدت ازمایشی ۵ سال از تاریخ اول مهر ۸۷ به اجرا گذاشته شد از ابتدای سال ۹۴ میزان این نوع از مالیات در ایران از ۸ درصد به ۹ درصد تغییر پیدا کرد .
 

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده مالیات بر ارزش افزوده

 
۱٫تصویر اگهی ثبت روزنامه اصلی
۲٫تصویر اگهی اخرین تغییرات روزنامه رسمی
۳٫تصویر اخرین قبض تلفن محل فعالیت
۴٫تصویر کارت بازرگانی شخص حقوقی
۵٫تصویر گواهی ثبت نام سازمان امور مالیاتی (شماره اقتصادی جدید)
۶٫تصویر پروانه /مجوز فعالیت
۷٫تصویر معرفی نامه یا وکالت نامه نماینده قانونی شرکت

شرکت پویا اندیش با داشتن سابقه طولانی در این امر توانایی ارائه خدمات به شما در عالی ترین سطح کیفی می باشد.

(سرعت و نظم و کیفیت را باما تجربه کنید)