تعریف ثبت برند و علامت تجاری :

برند و علامت تجاری هر یک دو روی یک سکه هستند که نباید آن ها را به یک معنی تصور کرد و مورد استفاده قرار داد چرا که دو معنا و خاصیت متفاوت دارند. برند به نام تجاری یک کالا و یا خدمات یک شخص حقیقی یا حقوقی گفته می شود ٫ در حالی که علامت تجاری شکل یا تصویری از یک علامت خاص است که گاهاً به برند ها الحاق می شوند. برند و علامت تجاری به لاتین و غیر لاتین در دنیای کسب و کار ثبت می شود. استفاده از برند تحت مالکیت به منظور ایجاد تمایز می باشد.

طبق ماده ۳۰ قانون علامت‌ ، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:

الف- علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
ب- علامت جمع یعنی هر نشان قابل رویتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می کنند متمایز سازد.
ج- نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص‌ کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.
 

چرا برند را ثبت کنیم ؟

علامت تجاری یا برند نشانی است که قادر است کالا های تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط شخص حقیقی یا حقوقی را از کالا ها و یا خدمات سایر اشخاص حقیقی یا حقوقی متمایز نماید. در دنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی و تکامل فکری بشر هر دقیقه به تعداد افرادی که تمایل به ارائه محصولات جدید و یا خدمات منحصر به فرد خود دارند افزوده می شود. این افراد سعی می کنند تا مخاطبان و مشتریان خود را از هر طریق جذب کنند و آنچه مسلم است این است که اولین شرط برای ماندگاری در ذهن مخاطبین و مشتریان داشتن یک نام و یا علامت تجاری خاص و منحصر به فرد است. این نام تجاری و یا علامت تجاری به نوعی معرف اصلی افراد و کمپانی هاست.
نام تجاری یا همان برند برای تمایز افراد ، محصولات و خدماتشان از یکدیگر به کار می رود و به عبارتی دیگر تضمین کننده این است که رقبا با ارائه خدمات مشابه نمی توانند از سال ها زحمت و تلاش آنها سوء استفاده کنند و چنانچه مرتکب چنین عملی شوند مالک نام و علامت تجاری می تواند با تکیه بر گواهی ثبت برند اقدام به شکایت در مراجع صالح نماید.
علامت تجاری یا برند در واقع عبارت است از هرگونه اصطلاح ، علامت ، نشانه ، نماد ، عدد ، طرح یا ترکیبی از اینها برای محصول یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی به کار می رود و آنها را از هم متمایز می سازد. هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند علاوه بر ثبت نام تجاری خود برای بهتر شناخته شدن خدمات و محصولاتش علامت تجاری خود را نیز به ثبت برساند تا با درج آن بر روی محصولات و هر مکان دیگری خود را بیشتر در ذهن مخاطبان و مشتریان ماندگار سازد.

مزایای ثبت برند و علامت تجاری :

از دیر باز تا کنون انسان همیشه در فکر صعود به قله های آرزوهایش و رسیدن به کمال و پیشرفت بوده است. چه بسا هستند کسانی که در این راه دست به انجام هر کاری می زنند از جمله سوء استفاده از خلاقیت ، فکر و ایده های دیگران ، چه بسا هستند کسانی که سال های سال با ایده و خلاقیت خود محصولاتی را طراحی و به تولید رسانده اند ولی در اثر غفلت و یا حتی جهل به قانون آن را به ثبت نرسانده اند و به همین خاطر افراد سود جو به راحتی از ایده و محصولات آنان استفاده کرده و حال یک عمر تلاش و زحمت وی را به نام خود تمام کرده اند.  ثبت برند و علامت تجاری جلوی این سوء استفاده را برای افراد سود جوی متقلب می گیرد.

حال با توضیحات فوق الذکر چند نمونه دیگر از مزایای ثبت علامت را بیان می نماییم :

 • این امکان را به مشتریان می دهند که بتوانند محصولات را از یکدیگر تشخیص بدهند.
 • یکی از ابزارهای تبلیغاتی داشتن یک علامت تجاری معتبر می باشد.
 • با ثبت علامت تجاری خود می توان اجازه استفاده آن را به اشخاص ثالث داد و حتی می تواند منبع درآمد مستقیم برای صاحب علامت باشد.

مدارک لازم ثبت برند و علامت تجاری برای اشخاص حقیقی :

 • شناسنامه و کارت ملی صاحبان امتیاز برند و علامت تجاری.
 • کارت پایان خدمت متقاضی.
 • نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویری از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ۱۰*۱۰ سانتیمتر باشد.
 • مجوزی برای ثبت علامت تجاری یا برند که شامل جواز کسب و یا جواز تاسیس و یا پروانه بهره برداری می باشد.
 • کارت بازرگانی برای برند و علامت تجاری که لاتین یا فاقد معنی باشد.

مدارک لازم ثبت برند و علامت تجاری برای اشخاص حقوقی :

 • کپی کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل و اعضاء شرکت.
 • مدارک شرکت و یا موسسه غیر تجاری.
 • نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ۱۰*۱۰ سانتی متر.
 • آگهی آخرین تغییرات شرکت یا موسسه .
 • مجوز مربوطه مرتبط )جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری(.
 • در صورتی که علامت به صورت لاتین و یا فاقد معنی باشد ارائه کارت بازرگانی الزامی می باشد.
 • کارت پایان خدمت مدیر عامل.

مدت اعتبار علائم تجاری و برند :

مدت اعتبار ثبت علامت تجاری و برند ۱۰ سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن می باشد. این مدت با درخواست مالک آن برای دوره‌ های متوالی ۱۰ ساله با پرداخت هزینه مقرر، قابل تمدید است‌. یک مهلت ارفاقی ۶ ماهه که از پایان دوره شروع می شود ، برای پرداخت هزینه تمدید ، با پرداخت جریمه تأخیر ، درنظر گرفته می شود که رقمی حدود دو برابر رقم تمدید می باشد.

نقل و انتقال علامت تجاری و برند :

علامت تجاری و برند قابل انتقال می باشد اما برای آن که این انتقال نسبت به اشخاص ثالث معتبر تلقی گردد نحوه انتقال علامت تجاری و برند از صاحب قبلی به صاحب جدید باید به ثبت برسد. انتقال هر نوع مالکیت علائم تجاری می بایست با نامه و یک درخواست بطور کتبی توسط مالک به اداره ثبت علائم تجاری و مالکیت صنعتی  اظهار شود. هر تغییری از این قبیل با پرداخت هزینه امکانپذیر است. در صورتیکه فرد بخواهد جزیی از علامت خود را واگذار نماید نیز باید اظهارنامه جداگانه تنظیم نماید.

چرا باید علامت تجاری ثبت شود ؟

 • تضمین می کند که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 • شرکت ها را قادر می کند محصولاتشان را از یکدیگر متمایز سازند.
 • ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت ها هستند.
 • اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منبع مستقیم درآمد از حق امتیاز ها می باشند.
 • جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی هستند.
 • ممکن است دارائی ارزشمند کسب و کار باشند.
 • شرکت ها را تشویق می کند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند.
 • ممکن است برای دریافت وام مفید باشد.

علامت های تجاری و برند های غیر قابل ثبت :

 • واژه های عام قابل ثبت برای علامت تجاری و برند نمی باشد :
برای مثال اگر قصد ثبت علامت تجاری «صندلی» را دارید چون «صندلی» واژه عام می باشد نمی توان آن را به عنوان علامت تجاری به ثبت رساند چون صندلی واژه عام می باشد.
 • واژه های توصیف کننده قابل ثبت برای علامت تجاری و برند نمی باشد :

اینها کلماتی هستند که در تجارت معمولاً به توصیف محصول مورد نظر به کار می روند. مثل کلمه «شیرین» در برای «شکلات» ولی شرکت مالی اداری پویااندیش  راه حل هایی برای ثبت این موضوع دارند.
 • علائم گمراه کننده ( فریب دهنده ) قابل ثبت برای علامت تجاری و برند نمی باشد :

علائم تجاری هستند که مصرف کننده را نسبت به ماهیت ٫‌ کیفیت یا مبداء جغرافیایی محصول گمراه می کند یا فریب می دهد. همچنین علائمی که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه و مذهبی که عموماً پذیرفته شده اند را نقض کنند به عنوان علامت تجاری قابل ثبت نیستند.
 • پرچم ها و نشانه ها قابل ثبت برای علامت تجاری و برند نمی باشد :

پرچم ها و نشان های سلطنتی ٫ علائم رسمی دولت و نشان کشور ها و سازمان های بین المللی که نمونه آنها به دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPE) اعلام شده است معمولاً قابل ثبت نیستند.

هزینه ثبت برند و علامت تجاری :

از آنجایی که ثبت برند و علامت تجاری کار خدماتی می باشد خیلی از موسسات با رقم های بسیار بالاتر ثبت برند و علامت تجاری را انجام می دهند. لازم به ذکر است که شرکت پویا اندیش هیچ رقمی اضافه از رقم های اعلام شده از موکل یا افراد دریافت نخواهند کرد و رقم اعلامی را رقم رقابتی می داند.
 
در صورتی که تمایل به ثبت برند و علامت تجاری خود دارید و این افتخار را می خواهید به شرکت پویا اندیش  بدهید ٫ فرم زیر را پیرینت گرفته و تکمیل کنید و با مدارک هویتی مورد نظر را برای موسسه توسط ایمیل یا فایل ضمیمه زیر ارسال کنید تا در سریعترین زمان و بهترین کیفیت برند و علامت تجاری شما به ثبت برسد. حتماً طبقات برند و علامت تجاری را مطالعه و طبقه برند و علامت تجاری خود را مشخص نمایئد.

نکته بسیار مهم :

بدینوسیله در خصوص ثبت بین المللی قویاً تاکید می گردد که ثبتی به عنوان ثبت بین المللی یکپارچه  وجود ندارد و ثبت هر یک از مصادیق مالکیت صنعتی مطابق معاهدات و کنوانسیون ها در قلمرو کشورها یا اتحادیه های عضو آنها مطابق مقررات مربوطه صورت می گیرد و تبلیغاتی با عناوین ثبت بین المللی یا جهانی به صورت یکپارچه با وعده هایی چون شرکت در نمایشگاه های بین المللی و سوء استفاده های احتمالی دیگر متقلبانه بوده و بی پایه و اساس می باشد. به متقاضیان ثبت برند و علامت تجاری توصیه می گردد که در ارتباط با نحوه اقدامات و رویه های ثبت در وهله اول از مشورت های شرکت پویا اندیش  بهره بگیرند و راهنمایی ها و دستور العمل های وکلای شرکت را استفاده نمایند.

سوالات متداول - ثبت برند و علامت تجاری :

سوال ۱: علامت تجاری چیست؟ برند چیست؟

جواب : علامت تجاری نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی و یا خدماتی ارائه شده توسط یک شخص یا بنگاه را از کالا ها و خدمات سایر بنگاه ها یا اشخاص متمایز سازد.

طبق ماده ۳۰ قانون علامت ٫ علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:

 • علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالا ها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
 • علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رویتی که با عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبداء و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می کنند متمایز سازد.
 • نام تجاری یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.

 سوال ۲: مدت اعتبار برند و علامت تجاری چند سال می باشد ؟ در صورت اتمام مدت باید تمدید شود؟

جواب : مدت اعتبار ثبت علامت تجاری ۱۰ سال می باشد که از تاریخ تسلیم اظهارنامه شروع آن می باشد. بعد از این ۱۰ سال با درخواست مالک آن برای دوره های متوالی ۱۰ ساله قابل تمدید می باشد.

 سوال ۳: چه نوع علائمی قابل ثبت هستند ؟

جواب : هر کلمه ٫ حرف یا حروف ٫ عدد ٫ ترسیمات ٫ عکس ٫ شکل ٫ رنگ ٫ تصویر ٫ برچسب یا ترکیب آنها برای تشخیص کالاها یا خدمات به کار رود ٫ علامت تجاری محسوب می شود.

 سوال ۴: علامت ها در چه مواردی ثبت نمی شوند ؟

جواب: علامت تجاری یابرند در موارد زیر قابل ثبت نمی باشد :
 • نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالا ها یا خدمات موسسه دیگر متمایز سازد.
 • خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
 • مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبداء جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آنها گمراه کند.
 • عین یا تقلید نشان نظامی ٫ پرچم و .... امثال اینگونه علامت های باشد.
 • عین یا تقلید گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالا یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است.
 • عین یا شبیه آن برای کالا یا خدمتی ثبت شده باشد.
 • عین یا شبیه علامتی که توسط کسی قبلاً ثبت شده باشد.

 سوال ۵: آیا لگو ٫ علامت تجاری و نام تجاری با هم فرقی دارند؟

جواب: خیر ٫ هر ۳ عنوان یک معنی را دارند در روش ثبت.

 سوال ۶: زمان ثبت علامت تجاری یا برند چقدر می باشد؟

جواب : زمان ثبت علامت تجاری یا برند از زمان تحویل مدارک و استعلام اولیه حدود ۴۵ روز می باشد تا آگهی اول و بعد از این ۴۵ روز ۳۰ روز برای آگهی دوم زمان می برد و برای آگهی سوم ۳۰ روز بعد از آگهی دوم یعنی حدود ۱۰۵ روز در کل ولی با آگهی اول می توانید فعالیت را شروع کنید.

 سوال ۷: آیا می شود از علامت تجاری استعلام بگیریم؟

جواب : بله در صورت تمایل به صورت ۲۴ ساعته می توان استعلام گرفت اما استعلام گرفته شده ۴۰٪ دارای اعتبار می باشد زیرا این استعلام شباهت ها را تشخیص نمی دهد و شاید در زمان شروع ثبت علامت تجاری فردی قبلاً ( ۴۵ روز آگهی اول) آن علامت را ثبت کرده باشد.

سوال ۸: چه علامت و نام هایی قابلیت ثبت دارند؟

جواب : هر کلمه ، حرف یا حروف ، اعداد ، اشکال ، تصاویر و یا ترکیبی از همه اینها علامت تجاری محسوب می شوند و قابلیت ثبت را دارند.

 سوال 9: چه علامت و نام هایی قابلیت ثبت ندارند؟

جواب : دوستانی که قصد ثبت نام تجاری و علامت خود را دارند باید بدانند واژه های عام مانند کلمه «میز» برای فروش میز غیر قابل ثبت است. واژه توصیف کننده، این ها کلماتی هستند که معمولاً در دنیای تجارت برای توصیف یک محصول برای مثال کلمه شیرین برای شکلات قابل ثبت نخواهد بود به این دلیل که توصیف کننده آن محصول است. در واقع اگر شیرین را برای تولید کننده شکلات برای عرضه محصولاتش داده شود کاری ناعادلانه خواهد بود. به همین ترتیب واژه هایی مانند سریع ، بهترین یا نو آورانه به احتمال زیاد مردود خواهند شد مگر اینکه بخشی از یک نشان خاص باشند. از دیگر ممنوعات ، علائم گمراه کننده و فریب دهنده می باشد. این ها علائمی هستند که مصرف کننده و مشتری را نسبت به ماهیت و کیفیت یا مبداء جغرافیایی محصول گمراه می کند یا فریب می دهد. علائمی که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه هستند و نا هنجاری های اجتماعی را به دنبال خواهند داشت. یک سری علائم هستند که به دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) اعلام شده است قابل ثبت نیستند مانند پرچم ها ، نشان های سلطنتی ، علائم رسمی دولتی و نشان های کشورها.

 

شرکت پویا اندیش با داشتن سابقه طولانی در این امر توانایی ارائه خدمات به شما در عالی ترین سطح کیفی می باشد.

(سرعت و نظم و کیفیت را باما تجربه کنید)